Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/hosting/10208001_pomoc-prawna.pl/pub/www/index.php:2) in /home/hosting/10208001_pomoc-prawna.pl/pub/www/libraries/joomla/session/session.php on line 411

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/hosting/10208001_pomoc-prawna.pl/pub/www/index.php:2) in /home/hosting/10208001_pomoc-prawna.pl/pub/www/libraries/joomla/session/session.php on line 411
Kancelaria Radcy Prawnego Inga Serafin - Ropczyce . Radca prawny, adwokat, prawnik, Sędziszów - Czy współmałżonek ma prawo do połowy wygranej?
image1 image2 image3 image4 image5

Witam na stronie internetowej kancelarii.

Kancelaria prawnicza w Ropczycach zaprasza Państwa do współpracy. Misją Kancelarii jest świadczenie doradztwa prawnego na najwyższym poziomie. Rozmowy przebiegają w przyjaznej, miłej, kameralnej atmosferze – daję poczucie bezpieczeństwa i spokój w oczekiwaniu na zakończenie sprawy. Kładę szczególny nacisk na zrozumienie sytuacji moich klientów starając się jak najskuteczniej i jak najszybciej rozwiązać  powstałe problemy.

Czy współmałżonek ma prawo do połowy wygranej?

Google bookmarkTwitterFacebook


Wygrana na loterii, w totolotka czy innym konkursie to wielka radość, dla wygranego i oczywiście jego rodziny. Jednak nie każdy szczęśliwiec ma ochotę dzielić się nią z żoną czy też mężem. Co na to przepisy ? Czy taka wygrana wchodzi do majątku wspólnego małżonków czy też nie ? To zależy… Od tego czy wygrana jest nagrodą za osobiste osiągnięcia czy też po prostu łutem szczęścia. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym w skład majątku wspólnego małżonków nie wchodzą przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Nie trzeba się więc dzielić z małżonkiem wygraną w konkursie wymagającym określonej wiedzy lub umiejętności takim jak np. „1 z 10”, „Milion w rozumie", itp. oraz wszelkimi nagrodami artystycznymi, literackimi, naukowymi, technicznymi oraz nagrodami uzyskanymi w różnego rodzaju konkursach. Taka nagroda należy tylko do zwycięzcy. Każda inna wygrana czy to uzyskana w zakładach sportowych, na loterii czy na skutek wysłania smsa, czyli taka o zdobyciu której decyduje czynnik losowy, tzw. łut szczęścia wchodzi w skład majątku wspólnego obojga małżonków. Gdyby doszło do rozwodu to pieniądze wygrane np. w  Lotto powinny zostać podzielone między małżonków – w takim stopniu, w jakim nie zostały dotychczas wykorzystane na potrzeby małżonków czy rodziny. Gdy wygraną był np. samochód lub mieszkanie to podziałowi ulega ich wartość, czyli np. jeden z małżonków zatrzymuje samochód ale musi spłacić drugiego małżonka. Nie ma też znaczenia, że małżonkowie nie żyją ze sobą, prowadzą oddzielne życie. Wygraną i tak trzeba będzie się podzielić. Dodatkowo, kolejnym do podziału będzie Skarb Państwa, ponieważ od wygranej trzeba niekiedy zapłacić podatek.