Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/hosting/10208001_pomoc-prawna.pl/pub/www/index.php:2) in /home/hosting/10208001_pomoc-prawna.pl/pub/www/libraries/joomla/session/session.php on line 411

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/hosting/10208001_pomoc-prawna.pl/pub/www/index.php:2) in /home/hosting/10208001_pomoc-prawna.pl/pub/www/libraries/joomla/session/session.php on line 411
Kancelaria Radcy Prawnego Inga Serafin - Ropczyce . Radca prawny, adwokat, prawnik, Sędziszów - Czy można zmienić prawomocny wyrok rozwodowy ?
image1 image2 image3 image4 image5

Witam na stronie internetowej kancelarii.

Kancelaria prawnicza w Ropczycach zaprasza Państwa do współpracy. Misją Kancelarii jest świadczenie doradztwa prawnego na najwyższym poziomie. Rozmowy przebiegają w przyjaznej, miłej, kameralnej atmosferze – daję poczucie bezpieczeństwa i spokój w oczekiwaniu na zakończenie sprawy. Kładę szczególny nacisk na zrozumienie sytuacji moich klientów starając się jak najskuteczniej i jak najszybciej rozwiązać  powstałe problemy.

Czy można zmienić prawomocny wyrok rozwodowy ?

Google bookmarkTwitterFacebook


Rozwód bez orzekania o winie stosuje się w sytuacji gdy małżonkowie rozwiedli się w ugodowy sposób, a wobec ich zgody na taki sposób formalnego zakończenia pożycia sąd po prostu nie ustala, który z małżonków przyczynił się do rozpadu małżeństwa. W życiu może się jednak zdarzyć, że już po rozwodzie wyjdą na jaw okoliczności, których pojawienie się radykalnie zmienia spojrzenie na zakończony związek. Może być na przykład tak, że żona dowie się, iż mąż ma już prawie roczne dziecko ze związku z inną kobietą. Gdyby o tym wiedziała w czasie rozwodu to na pewno nie wyraziłaby zgody na rozwód bez orzekania o winie. Co żona może zrobić w takiej sytuacji? Wyroku co do zasady nie może już zaskarżyć, bo jest on prawomocny. Ale może założyć nową sprawę o wznowienie postępowania. Skargę o wznowienie postępowania rozwodowego można złożyć m.in. wtedy, gdy wyrok został wydany na podstawie podrobionego lub przerobionego dokumentu lub został uzyskany za pomocą przestępstwa. Można również żądać wznowienia postępowania w razie wykrycia takich faktów lub dowodów, które mogłyby mieć wpływ na wynik sprawy, a z których osoba nie mogła wcześniej skorzystać. W przypadku wyżej opisanym żona może złożyć skargę o wznowienie postępowania, ponieważ mąż zeznał w sądzie (już po odebraniu przyrzeczenia), że nie ma dzieci, mimo że jego potomek był już na świecie od paru miesięcy. Bardzo ważne w sprawie o wznowienie postępowania są terminy. Mianowicie, skargę należy złożyć w ciągu 3 miesięcy od daty dowiedzenia się o podstawie skargi (czyli powodu, dla którego sąd powinien wrócić do zakończonej sprawy), ale co do zasady nie później niż 5 lat od uprawomocnienia się wyroku. Uwaga na pewną okoliczność, która uniemożliwia wznowienie postępowania. Nie ma szansy na wznowienie postępowania rozwodowego, jeżeli chociaż jeden z byłych małżonków zawarł nowy związek małżeński.