Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/hosting/10208001_pomoc-prawna.pl/pub/www/index.php:2) in /home/hosting/10208001_pomoc-prawna.pl/pub/www/libraries/joomla/session/session.php on line 411

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/hosting/10208001_pomoc-prawna.pl/pub/www/index.php:2) in /home/hosting/10208001_pomoc-prawna.pl/pub/www/libraries/joomla/session/session.php on line 411
Kancelaria Radcy Prawnego Inga Serafin - Ropczyce . Radca prawny, adwokat, prawnik, Sędziszów - Kurator osoby nieznanej z miejsca pobytu
image1 image2 image3 image4 image5

Witam na stronie internetowej kancelarii.

Kancelaria prawnicza w Ropczycach zaprasza Państwa do współpracy. Misją Kancelarii jest świadczenie doradztwa prawnego na najwyższym poziomie. Rozmowy przebiegają w przyjaznej, miłej, kameralnej atmosferze – daję poczucie bezpieczeństwa i spokój w oczekiwaniu na zakończenie sprawy. Kładę szczególny nacisk na zrozumienie sytuacji moich klientów starając się jak najskuteczniej i jak najszybciej rozwiązać  powstałe problemy.

Kurator osoby nieznanej z miejsca pobytu

Google bookmarkTwitterFacebook

Kim jest kurator osoby nieznanej z miejsca pobytu oraz w jakich sytuacjach i kto go powołuje? Zgodnie z treścią przepisów kodeksu postępowania cywilnego kierując sprawę do sądu należy podać dokładne dane osobowe i adresowe naszego przeciwnika procesowego. A to dlatego, aby sąd mógł mu przesłać nasz pozew czy inne pismo procesowe i aby przeciwnik mógł ustosunkować się do naszych twierdzeń oraz podjąć obronę swoich praw.

 

Problem pojawia się, jeśli nie jesteśmy w stanie wskazać aktualnego adresu drugiej strony. Wtedy postępowanie sądowe nie zostanie rozpoczęte, bo nie będzie komu doręczyć pisma procesowego. Wyjściem z impasu jest właśnie ustanowienie kuratora dla osoby, której miejsce pobytu jest nieznane. O kuratora dla takiej osoby można się starać niezależnie od rodzaju sprawy, z którą występujemy do sądu, np. sprawach o zapłatę, małżeńskich, o naruszenie dóbr osobistych, i innych.

 

W celu ustanowienia kuratora należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu i uprawdopodobnić, że miejsce pobytu strony nie jest znane, np. wskazać ostatnie znane nam miejsce zamieszkania danej osoby i przedłożyć zaświadczenie z gminy, z którego będzie wynikać, iż osoba ta już nie mieszka na terenie gminy i nie jest znany jej obecny adres. Przy tej okazji warto wspomnieć, że coraz popularniejszy wśród ludzi brak zameldowania może się zemścić na tym, kto nie figuruje w rejestrze ludności, ponieważ ewentualnie wytoczona przez kogoś sprawa może się odbyć bez udziału takiej osoby.

 

Kuratora ustanawia przewodniczący składu orzekającego w danej sprawie i ogłasza o tym publicznie w budynku sądowym i lokalu wójta (burmistrza, prezydenta miasta), w sprawach zaś większej wagi, gdy uzna to za potrzebne, także w prasie. Następnie sąd zarządza doręczenie pisma procesowego tak ustanowionemu kuratorowi i dopiero wtedy sprawa może się toczyć dalej.

 

Muszę też przestrzec przed podawaniem nieprawdziwych informacji przy wnioskowaniu o ustanowienie kuratora. Jeżeli okaże się, iż kurator został ustanowiony w oparciu o nieprawdziwe twierdzenia wnioskodawcy, np. wnioskodawca dobrze wiedział gdzie mieszka druga strona, to całe postępowanie będzie nieważne. Jeśli dodatkowo strona przeciwna poniesie jakieś szkody, to istnieje duże prawdopodobieństwo że trzeba będzie je pokryć.

 

Najczęściej kuratorami ustanawiani są radcowie prawni lub adwokaci. Ustanowienie kuratora wiąże się przeważnie z wydatkiem około 1500 zł, który to wydatek co do zasady obciąża osobę, która wnioskowała o ustanowienie kuratora.