Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/hosting/10208001_pomoc-prawna.pl/pub/www/index.php:2) in /home/hosting/10208001_pomoc-prawna.pl/pub/www/libraries/joomla/session/session.php on line 411

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/hosting/10208001_pomoc-prawna.pl/pub/www/index.php:2) in /home/hosting/10208001_pomoc-prawna.pl/pub/www/libraries/joomla/session/session.php on line 411
Kancelaria Radcy Prawnego Inga Serafin - Ropczyce . Radca prawny, adwokat, prawnik, Sędziszów - Policjant nie może „egzaminować” kierowcy.
image1 image2 image3 image4 image5

Witam na stronie internetowej kancelarii.

Kancelaria prawnicza w Ropczycach zaprasza Państwa do współpracy. Misją Kancelarii jest świadczenie doradztwa prawnego na najwyższym poziomie. Rozmowy przebiegają w przyjaznej, miłej, kameralnej atmosferze – daję poczucie bezpieczeństwa i spokój w oczekiwaniu na zakończenie sprawy. Kładę szczególny nacisk na zrozumienie sytuacji moich klientów starając się jak najskuteczniej i jak najszybciej rozwiązać  powstałe problemy.

Policjant nie może „egzaminować” kierowcy.

Google bookmarkTwitterFacebook

Przed sądem administracyjnym w Gliwicach toczyła się sprawa z zakresu prawa o ruchu drogowym. Policjant zatrzymał do kontroli drogowej kierowcę, który jechał bez włączonych świateł do jazdy dziennej. Kierowca tłumaczył, że jechał bez włączonych świateł, bo jest to pojazd matki, który nie ma systemu włączającego je automatycznie. Między kierowcą i policjantem wywiązała się dyskusja, podczas której policjant zaczął „rozpytywać” kierowcę o znajomość przepisów prawa drogowego. Doszedł do wniosku, że kierowca posiada w tym zakresie znaczące braki wiedzy, ponieważ nie potrafił odpowiedzieć prawidłowo na podstawowe pytania. Funkcjonariusz przekazał więc sprawę dalej do swojego komendanta, a ten z kolei wystąpił do starosty o skierowanie pechowego kierowcy na egzamin sprawdzający kwalifikacje kierującego pojazdem.

Kierowca od decyzji starosty w tym zakresie się odwołał i sprawa trafiła na wokandę sądu. Sąd potwierdził, iż funkcjonariusz może wystąpić o skierowanie osoby na egzamin sprawdzający kwalifikacje, z powodu stwierdzenia uzasadnionych i poważnych zastrzeżeń co do kwalifikacji kierującego pojazdem. Ale w tym przypadku powód wystąpienia o egzamin był inny, więc sąd przyznał rację kierowcy. Było to mianowicie stwierdzenie przez funkcjonariusza policji, w trakcie kontroli, iż kierujący pojazdem "posiada braki w wiedzy z tego zakresu". Owe braki policjant ustalił w drodze "rozpytania o przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym". Sąd pokreślił, że żaden przepis prawa powszechnie obowiązującego nie przyznaje organom policji uprawnienia do "rozpytywania" kierujących pojazdami w przedmiocie znajomości przepisów ruchu drogowego. Uzyskana stąd wiedza nie może stanowić samoistnej przesłanki do stwierdzenia jakichkolwiek kwalifikacji kierującego pojazdem. Sąd wskazał, że z wniosku komendanta nie wynika żadna inna okoliczność uzasadniająca stwierdzenie, iż istnieją uzasadnione i poważne zastrzeżenia co do kwalifikacji kierowcy. Jest to tylko "przekonanie" kontrolującego funkcjonariusza. Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.